Popcorn dobry na pamięć!

Żeby przyswoić potrzebny nam materiał, często męczymy się siedząc nad notatkami i zakłuwając bezustannie. Tylko, czy taka forma jest dobrym pomysłem dla naszego mózgu, żeby zapamiętać coś na dłużej? Możesz to sprawdzić w prosty sposób. Usiądź przed kartką z zapisanymi słówkami i spróbuj się ich nauczyć w 10 minut. Sprawdź swoją wiedzę za tydzień, miesiąc, 3 miesiące i oceń ile z niej zostało.

Teraz spróbuj naszej metody. Pokażemy Wam przykład przygotowany dla dzieci w celu zapamiętywania przyimków. Metodę tą możecie wykorzystać w różnych tematach do zapamiętywania nie tylko słówek, ale też wzorów, definicji, dat i wielu innych.

Potrzebujemy:

1

Zwróćcie uwagę na to, że podczas nauki wykorzystujemy nie tylko zabawę, ale również formy myślenia wizualnego. Zadbajcie o to, aby Wasze rysunki były dla Was lub dla Waszych uczniów/kolegów czytelne i zrozumiałe. Nie żałujcie sobie kolorów.

4

Czas zacząć przygotowanie. Ozdób swoje opakowanie popcornu w dowolny sposób. Zachęcamy do tego, aby przygotowując się do zabawy ozdabiać kartonik na różne sposoby. Jeżeli pracujesz jako nauczyciel możesz zaproponować, aby dzieci swoje opakowanie ozdobiły w momencie poznawania czym jest np. przyimek. Dzięki temu sami stworzą swoją definicję w formie wizualnej i będą posiadali oryginalny, przygotowany własnoręcznie popcornowy box. Wersja czarno-biała do pobrania.

3

Po dodaniu kolorów do opakowania oraz opracowanego materiału, wszystko wycinamy.

6

Następnie sklejamy pudełko, smarując klejem miejsca zakreskowane.

7

Nadszedł czas na naukę przez zabawę. Proponujemy tutaj dwa rozwiązania. Obrazek wraz z nazwą wycinamy jako jeden kartonik (jak na poprzednim zdjęciu), zgniatamy w kulkę popcornu i wrzucamy do opakowania. W ten sposób losujemy całe fiszki, których uczymy się losowo i zapamiętujemy dzięki połączeniu obrazu z nazwą.

8

Druga opcja zabawy wymaga innego przygotowania kartoników, które staną się naszymi kulkami popcornu. Oddzielamy nazwę od obrazu.

5

Ponownie zgniatamy kartki i zadaniem osoby losującej jest odpowiednie dopasowanie obrazu do jego nazwy (w ten sposób jak pisaliśmy wcześniej możecie uczyć się definicji, dat, wzorów i wielu innych).

10

Jeżeli jesteście nauczycielami, niewątpliwie będzie to świetny pomysł na niebanalną lekcję, na której uczniowie nauczą się materiału w formie zabawy.

Jeżeli chcesz nauczyć się materiału zauważ ile „haków” pamięciowych przygotowaliśmy w ten sposób dla Ciebie (hakiem pamięciowym określamy formy, które spowodują, że coś może Ci się w przyszłości z danym tematem skojarzyć). Przygotowując opakowanie wkładasz do głowy czym są w ogóle przyimki, tworząc każdą kartkę i poświęcając jej sporo czasu zapamiętujesz konkretne odpowiedniki słów do obrazu, a zabawa powoduje utrwalenie przyimków lub innego materiału.

Miłej zabawy, a po przygotowaniu Waszych rozwiązań zachęcamy do podzielenia się z nami na FB lub Instagramie!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *