Łamigłówka Wielkanocna

JAJKO KOLUMBA to układanka, będąca wariantem klasycznego tangramu. Pierwszy raz pojawiła się w 1893 roku, a swoją nazwę zawdzięcza znanej anegdocie związanej właśnie z jajkiem i Krzysztofem Kolumbem.

DSC_0029

Wyrażenie „jajko Kolumba” używamy do określenia zadania lub problemu, który wydaje się trudny i skomplikowany, ale w rzeczywistości jego rozwiązanie jest proste. Według anegdoty hiszpański kardynał wydał bankiet dla uczczenia Kolumba tuż po jego powrocie z pierwszej wyprawy do Ameryki. W trakcie kolacji jeden z gości głośno stwierdził, że zasługi Kolumba są bezwartościowe, ponieważ każdy mógł dokonać tego samego. Słysząc to, wielki podróżnik rozzłościł się i rzucił wyzwanie. Polegało ono na ustawieniu na stole, prosto i bez żadnego podparcia, zwykłego jajka. Po licznych nieudanych próbach podejmowanych przez współbiesiadników i sugestiach, że coś takiego niej jest możliwe, Kolumb podniósł się z miejsca i energicznie postawił jajko na blacie, nieco zgniatając dolną część skorupki. Dowiódł, że da się to zrobić. Na takie rozwiązanie od razu podniosły się głosy, że w ten sposób każdy mógł tego dokonać. Kolumb odparł, że jeśli tylko się wie, jak coś zrobić, rzeczywiście wszystko jest łatwe.

podzialkolumb

Składa się ona z dziewięciu części, wśród których trzy to wielokąty: trójkąty prostokątne równoramienne, a pozostałe figury mają po jednym zaokrąglonym boku.

Tangram wydrukowaliśmy na kolorowym twardym papierze, zalaminowaliśmy i pocięliśmy na tany czyli części.

Teraz czeka Cię zabawa – ułóż z puzzli ptaki tak jak poniżej.

 

DSC_0017

DSC_0020

Szablon do druku -> JAJKO KOLUMBA.

DSC_0025

Więcej pomysłów na nowe kształty bez problemu znajdziesz w sieci.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *