Kości mnożenia

Gry edukacyjne zawsze cieszą się na naszej stronie największym zainteresowaniem, dlatego dzisiaj przygotowaliśmy nową wersję do nauki tabliczki mnożenia. Przetestowaliśmy na sobie i musimy przyznać, że gra naprawdę wciąga.

Zacznijmy od początku. Potrzebujecie:

  • kolorowe pisaki (ilość kolorów zależna od ilości graczy – każdy ma swój kolor)
  • plansza do gry przygotowana pod kostki sześciościenne lub dziesięciościenne KKEdu – pobierz tutaj
  • kostka tradycyjna lub dziesięciościenna w zależności od wariantu gry

DSC_0021

Potrzebujemy dwie kostki. Kulamy na zmianę. Gracz po wylosowaniu określonych pól mnoży je przez siebie i zaznacza jeden z boku kwadratu otaczającego cyfrę lub liczbę. Spójrzcie na przykład 3×5 = 15, gracz z kolorem zielonym zaznaczył linię po prawej stronie cyfry.

DSC_0028

Możemy grać na dwa sposoby:

  • propozycja dla dwóch graczy – punkt zdobywa osoba, która otoczy swoją cyfrę wszystkimi czterema ścianami. Oznacza to nic innego, że konieczne będzie wylosowanie cztery razy tego samego iloczynu. Uwaga! Przeciwnik może nam blokować nasze pola. Spójrzcie co zrobił właśnie gracz z kolorem różowym na zdjęciu poniżej. Gracz zielony próbował zdobyć pole nr 6, ale przeciwnik skutecznie go zablokował.
  • propozycja dla większej ilości graczy – punkt zdobywa osoba, która zamknie nie cztery pola, a czwarte pole. Oznacza to, że punkt zdobywa osoba, która jako ostatnia zamknęła liczbę w kwadracie (może się składać z kolorów innych graczy w przeciwieństwie do propozycji dla dwóch graczy).

DSC_0031

Zdobyte pole przekreślamy swoim kolorem, a na koniec gry podliczamy pola. Gdy pewne pola będą już zapełnione i nie będziecie mieli możliwości zakreślenia, kulacie ponownie.

DSC_0035

Koniec gry ustalamy w również na dwa sposoby:

  • do określonej ilości zdobytych pól – w naszym przypadku 3 pola,
  • do pokrycia całej planszy.

Miłej gry!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *