Domino w matematyce.

Jak wiecie jedną z cech naszego klubu jest stawianie na naukę przez zabawę, dzięki czemu wiadomości nie są przyswajane w monotonny sposób, a utrwalane są na wiele dłużej.

Do zabawy oprócz kartki i długopisu będziecie potrzebowali domino.

dsc_0077

 

  1. Zaczniemy od dodawania, odejmowania oraz mnożenia. Każdy klocek jest działaniem, które należy rozwiązać. W zależności od poziomu wiedzy można ćwiczyć wybrane przez siebie zagadnienie.

dsc_0078

 

  1. Kolejną propozycją będą ułamki zwykłe. Spójrzcie na przygotowany poniżej opis. Podobnie jak w ułamku tak i w klocku domina górna cyfra to licznik, a dolna to mianownik. Do wykonywania działań będziemy potrzebowali dwóch klocków.

dsc_0084

dsc_0088

 

W jaki sposób możecie się bawić domino?

  1. Nauka dla jednej osoby:

– losowanie znajdujących się w worku klocków. Jeżeli uczymy się np. dodawania, każde losowane klocki będą działaniami na dodawanie. Jeżeli uczeń zna wszystkie działania, można stosować je naprzemiennie.

dsc_0080

  1. Gra dla większej ilości osób:

– włóżcie klocki do pojemnika lub worka, z którego będziecie losowali elementy domina. Ustalcie, jakie działania będziecie rozwiązywali np. dodawanie. W drugiej opcji osoba losująca mówi przed wybraniem klocków jakie działania będą mieli do rozwiązania uczestnicy. Proponujemy grę każdy na każdego – jedna osoba losuje, a każdy odpowiada na to samo zadanie na kartce. Uczestnicy, którzy odpowiedzą prawidłowo otrzymują po punkcie.

*W przypadku wykonywania działań na ułamkach osoba losuje zawsze dwa klocki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *